Мултипла Склероза - База на Знаење

Базата на знаење располага со голем број на корисни информации за МС и нуди совети и предлози за лицата со МС, членовите на нивните семејства и негувателите.
Повелете информирајте се!

3 работи кои можете да ги преземете доколку имате страв од анализа на крвта

Кога бев дијагностициран пред седум години, една од најтешките работи со кои се соочив беше помислата дека треба да се…
Повеќе

Дали ми е потребен третман за мултипла склероза, ако ретко доживувам релапси?

5 работи кои треба да ги знаете Симптомите на МС се појавуваат периодично. Може да имате периоди кога симптомите се…
Повеќе

Сè што треба да знаете за вакцините против COVID-19 и мултипла склероза

Дали треба да се вакцинирате ако имате мултипла склероза? Експертите ги разоткриваат вообичаените митови и ги презентираат потребните факти. Епидемиолозите…
Повеќе

Што би сакале да слушнеме

Главата може да не заболи од толку нешта кои луѓето ненамерно ни ги кажуваат нам, лицата со хронична болест. Често,…
Повеќе

Шест вежби за проблеми со мочниот меур кај лицата со МС инспирирани од физикалната терапија

Проблемите со контрола на мочниот меур не се едноставни за секој кој се соочил со нив и се мошне непријатна…
Повеќе

Цревните имунолошки клетки кои патуваат до мозокот помагаат во спречување на релапси кај лицата со мултипла склероза

Едно истражување покажа дека посебен вид на цревни микробиотски-реактивни имуни клетки, наречени Б клетки кои произведуваат IgA (Immunoglobulin A), кај…
Повеќе

Како да ја нахраниме душата и пронајдеме позитивната страна и покрај секојдневната борба со МС

Нашите мисли влијаат на нашето битие. Приказните што си ги раскажуваме самите себеси ја оформуваат нашата реалност.Тие влијаат на одлуките…
Повеќе

Три одлични вежби за лицата со мултипла склероза

Да се ​​биде активен е важен дел од справувањето со симптомите на мултипла склероза (МС) но, симптомите може да го…
Повеќе

5 совети за справување со стресот за време на празниците

Сезоната на празници е пред нас. Дворовите на куќите се украсени со празнични светла и украси. Во секоја рекламна порака…
Повеќе

Добар и лош подарок за лицата со мултипла склероза

Ако се прашувате што да подарите на ваша драга личност која живее со мултипла склероза (МС), може да се запрашате…
Повеќе

Депресијата кај мултипла склероза е поврзана со влошување на невролошките функции

Според резултатите од светските истражувања, пациентите со мултипла склероза (МС) кои страдаат од депресија имаат полоша клиничка слика и нарушени…
Повеќе

Кај мултипла склероза времето е од суштинско значење

Мултипла склероза (МС) е неизлечива хронична болест при која имуниот систем ги уништува ткивата во мозокот и ‘рбетниот мозок и…
Повеќе

Уметноста како терапија за мултипла склероза (арт терапија)

ЗОШТО ДА ПРОБАТЕ АРТ ТЕРАПИЈА ЗА МС? Што ако ви кажам дека постои издувен вентил за „запирање на лудилото” кај…
Повеќе

Шест видови на замор и како тие влијаат врз нас

Дали знаевте дека постојат разни видови на замор и дека секој од нив ни предизвикува различно чувство? Пред извесно време…
Повеќе

Децата со мултипла склероза можеби имаат повеќе релапси, но подобро се опоравуваат

Истражувањата откриваат дека децата со мултипла склероза (МС) закрепнуваат побрзо и значително подобро од релапси, отколку возрасните  пациенти на кои…
Повеќе

CBD и мултипла склероза, што треба да знаете?

Темите поврзани со употребата и ефикасноста на канабидиол (cannabidiol, CBD) и медицинската марихуана привлекуваат сѐ поголемо внимание кај многу луѓе,…
Повеќе

Пет чекори кои треба да ги преземете доколку не сте задоволни со вашиот тековен третман за МС

Иако не постои лек за МС, достапни се многу третмани кои можат да ја забават прогресијата на болеста, да ги…
Повеќе

6 совети за справување со социјалната изолација и мултиплата склероза

Живеењето со мултипла склероза (MС) може да ве доведе во ситуација да се чувствувате изолирано, но можете да ја избегнете оваа…
Повеќе

Нема потреба да се срамите кога му е потребна дремка на вашето тело

Имам нејасна меморија како дете, кога мајка ми ме стави да легнам во креветчето едно летно попладне. Нормално, отидов да…
Повеќе

Предности на терапија со музика кај мултипла склероза

Терапијата со музика одамна е позната по својата моќ на лекување – нејзината употреба датира од Првата светска војна, каде…
Повеќе

Социјални медиуми и мултипла склероза: Управување со информации

Нема сомнение дека социјалните медиуми денес имаат силно влијание врз лицата со хронични заболувања. Наоѓање на онлајн група на луѓе…
Повеќе

Симптоми на МС: Успешно справување со болката во грбот

Мултипла склерозата (МС) е хронично автоимуно заболување кое влијае на централниот нервен систем. Нервите на здрава индивидуа се покриени со…
Повеќе

Како мултипла склероза кај деца влијае на целото семејство

Иако мултипла склероза кај деца е ретка, повеќе деца се дијагностицираат отколку кога било порано. Ова може да се должи на…
Повеќе

Мигрена е присутна кај најмалку 30% од пациентите со мултипла склероза

Мигрената се јавува кај една третина од луѓето со мултипла склероза (МС) и е почеста кај американските и африканските пациенти,…
Повеќе

Како мултипла склероза влијае на менструалниот циклус?

Мултиплата склероза (МС) кај жените е 3 пати почесто застапена во однос со мажите. Хормоните играат голема улога кај болеста,…
Повеќе

Поминаа 60 секунди: Oдеднаш не се чувствувам добро

Во моите години живеење со мултиплa склероза, има толку многу работи што би сакал да ги пренесам на луѓето околу…
Повеќе

3 совети за ново дијагностицирани пациенти со мултипла склероза

Дијагностицирањето на мултипла склероза (МС) може да биде тешко и често ќе ви биде потребно време да се помирите со…
Повеќе

Пораки кои можете да ги испратите на вашиот пријател со мултипла склероза

Дали имате пријател со мултипла склероза? Дали сакате да и/му испратите порака, но не сте сигурни што да кажете? Мултипла…
Повеќе

Физиолошки промени кај мултипла склероза

Како мултипла склероза ја предизвикува штетата? Ако вие или некој близок имате мултипла склероза (МС), веќе ги знаете симптомите. Тие…
Повеќе

7 изненадувачки факти за мултипла склероза

Мултипла склероза (МС) е честа болест на нервниот систем и честа причина за попреченост кај млади возрасни лица. Исто така…
Повеќе

7 грешки што ги прават луѓето со МС

Без сомнение мултиплата склероза (МС) е предизвикувачка болест. Но, тоа е предизвик што можете да го управувате со учење за…
Повеќе

Не игнорирајте ги овие 5 симптоми ако имате МС

Мултипла склероза (МС) е автоимуна болест која го напаѓа миелинот, супстанца што ги штити и покрива нервните влакна. Тоа е…
Повеќе

Колку кофеин конзумирате?

Вашиот аларм се огласува во 7 часот наутро. Се растегнувате мрзеливо, стискате (snooze) и го одложувате алармот, се вртите на…
Повеќе

Алкохол и мултипла склероза

Мултипла склероза (МС) е невролошка болест која предизвикува симптоми како што се проблеми со сензација и движење, зголемено ниво на…
Повеќе

Дали кафето може да помогне во олеснување на заморот кај МС?

Пиењето кафе секој ден се чини дека им помага на луѓето со мултипла склероза (МС) кои имаат помал степен на…
Повеќе

Лумбална пункција

Лумбална пункција е инвазивна постапка со која се зема церебралноспиналнa течност (ликвор) (анг. cerebrospinal fluid, CSF), која потоа се анализира за…
Повеќе

Што e „активнa“ и „неактивнa“ мултиплa склероза?

Активнa, прогресивнa, релапсна? Вашиот лекар можеби ќе разговара со вас за овие термини, но што значат сите за вас? Мултиплa…
Повеќе

Третман на анксиозност, промена во расположението и други емоционални проблеми

Анксиозност Бидејќи вознемиреноста обично се јавува како одговор на одредени околности во животот, што, за лице со МС може да…
Повеќе

Погрешна дијагноза: овие 13 болести може да се помешаат со мултипла склероза

Иако мултиплата склероза (МС) се манифестира со мноштво симптоми и знаци, не постои типичен симптом само за МС. Многу нив…
Повеќе

Мултипла склероза кај жени: вообичаени симптоми

Мултипла склероза (МС) се смета за автоимуна состојба која влијае на мозокот и ‘рбетниот мозок. Болеста ги погодува жените почесто…
Повеќе

Емоционални и когнитивни промени кај мултипла склероза

Емоционалните и когнитивни ефекти на мултипла склероза (МС) честопати се најголеми предизвици. Некои од најчестите, но скриени симптоми на МС…
Повеќе

Визуелни проблеми кај мултипла склероза

Проблемите со видот често се едни од првите симптоми што ги забележале луѓето со мултипла склероза (МС). Проблемот со видот…
Повеќе

Промени во животниот стил што прават разлика кај секундарно прогресивната МС

Секундарно прогресивната мултипла склероза (СПМС) може да влијае на способноста да ги извршувате секојдневните задачи на работа или дома. Со…
Повеќе

Имате МС? Можеби ќе треба да го прилагодите вашиот дом

Ако вашите симптоми на мултипла склероза (МС) ви го отежнуваат движењето, можеби е време да направите неколку измени во вашиот…
Повеќе

Мојата уникатна дијагноза – Примарно прогресивна мултипла склероза

Живеам со примарно прогресивна мултипла склероза (ППМС) веќе осум години. Неколку години пред да ја добијам таа дијагноза, бев збунет…
Повеќе

Исхрана збогатена со риба можеби е клучот за намалување на ризикот од развивање на мултипла склероза

Јадењето риба еднаш неделно или од еднаш до три пати месечно заедно со користење дневни суплементи кои содржат рибино масло,…
Повеќе

Пушењето цигари ги зголемува релапсите кај пациентите со РРМС кои примаат интерферон бета

Истражувањата покажуваат дека пушењето цигари ја зголемува стапката на релапси кај пациентите со релапсно-реминтентна мултипла склероза (РРМС) кои се лекуваат,…
Повеќе

Релаксација и мултипла склероза

Техниките за релаксација се активности што создаваат чувство на целосен мир и смиреност. Да се ​​одвои време за релаксирање може…
Повеќе

Невообичаени симптоми кај мултипла склероза

Екстремен замор, несмасност, чудни непријатни сензации, проблеми со размислување, пореметен вид – ова се класични и чести први симптоми кај…
Повеќе

Проблеми во тек на спиењето кај лицата со мултипла склероза

Нема ништо подобро отколку да ве фати добар ноќен сон, како физички, психички така и емотивно. За жал, повеќе од…
Повеќе

Мултипла склероза и проблеми со спиењето

Луѓето со мултиплa склероза (MС) честопати имаат проблеми да имаат здрав ноќен сон, но проблемите може да не се должат…
Повеќе

6 теми за кои треба да разговорате со вашиот доктор

Кога имате мултипла склероза (МС), од исклучителна важност е добрата комуникација со стручните медицински лица (доктори, медицински сестри, фармацевти, техничари,…
Повеќе

Замор кај мултипла склероза

Заморот е еден од најчестите, вознемирувачки симптоми што гo доживуваат луѓето со мултипла склероза (МС). За некои луѓе, тоа е…
Повеќе

Депресија и мултиплa склероза

Депресијата и мултиплaта склероза (МС) често коегзистираат и можат да влијаат едната на другата. Самата болеста на МС може да…
Повеќе

Прогресивна мултипла склероза

Мултипла склероза (МС) е хронична, болест што честопати предизвикува инвалидитет, a го напаѓа централниот нервен систем, составен од мозок, ‘рбетен…
Повеќе

Автоимуни болести како ризик фактори за мултипла склероза

Мултипла склероза (МС), според многу медицински истражувачи се смета за автоимуно заболување, што значи дека имунолошкиот систем на организмот ги…
Повеќе

Кој е патот до здраво долголетие

Се надевам дека насловот за овој текст ќе биде добра провокација за без здив да го проследите истото. Текстот ќе…
Повеќе

Историја на болести во семејството: Што треба да знаете?

Зошто ова го бара вашиот доктор? Сите овие прашања во врска со здравствените состојби на вашите роднини може да изгледаат…
Повеќе

Мултипла склероза низ очите на децата

Дијагностицирањето на мултипла склероза (МС) е огромна животна промена, не само за болното лице, туку и за целото негово/нејзино семејство.…
Повеќе

Совети за справување со стрес кај мултипла склероза

Имаме мултипла склероза (МС) и знаеме дека кога сме под стрес, не се чувствуваме добро. Стресот ги влошува симптомите на…
Повеќе

Совети за негувателите на лицата со мултипла склероза

Мислите дека се изморивте да живеете со хронична болест? За момент замислете како се чувствуваат луѓето кои се грижат за…
Повеќе

Сé во природата е поврзано

Едноставно, по изгледот на плодот/билката можеме да знаеме кој орган го лекува. Авокадо, модри патлиџани и круши влијаат на здравјето…
Повеќе

Подготовки за зима со мултипла склероза

Многумина од нас кои живеат со мултипла склероза (МС) можат да здивнат од летните горештини. Односот на МС со топлината…
Повеќе

26 совети како да се справите со најчестите симптоми на МС

Мултипла склероза (МС) e комплексна и разновидна состојба што може да резултира со повеќе различни симптоми, кои може, но и…
Повеќе

Јадењето на овој вид храна може да им помогне на лицата со МС во зголемување на дневната доза на витамин Д

Кај повеќето пациентите со мултипла склероза (МС) често се препишуваат витамини, или им се препорачува исхрана богата со витамини. Тоа…
Повеќе

Среќно хоби – 4 активности за позитивна промена во расположението

Сите имаме потреба од опуштање и оддалечување од реалниот живот. Наоѓањето забавно хоби што го пренасочува нашето внимание може да…
Повеќе

Когнитивните нарушувања се поголеми кај пациентите со ППМС наспроти со РРМС

Пациентите со примарно прогресивна мултипла склероза (ППМС) имаат многу поголемо влошување на сознајниот/когнитивниот процес откоку оние со релапсно-ремитентна мултипла склероза…
Повеќе

Разбирајќи ја, живееме полесно со неа (мултипла склероза)

Скопје, 17.10.2019 година Националното здружение за помош и поддршка на лица со мултипла склероза информира дека на 17. октомври 2019…
Повеќе

Вегетаријанство – вистински избор во 21-от век

Честопати се поставува прашањето: Дали вегетаријанската храна е исклучително здрава? Дали е тоа храната на 21-от век? Дали сета лепеза…
Повеќе

Псевдорелапс кај мултипла склероза

Класичниот рецидив (напад, релапс) на мултипла склероза е прилично директен и јасен. Или имате нов симптом – оној кој досега…
Повеќе

Дијагноза и менаџмент на примарно прогресивна мултипла склероза

Дијагнозата на примарно прогресивна мултипла склероза (ППМС) за почеток може да значи премногу. Самата состојба е комплексна и има многу…
Повеќе

Мултипла склероза и контрола на мочниот меур

Мултиплата склероза (МС) ги оштетува нервите кои испраќаат пораки до мускулите и на тој начин ја отежнува контролата врз истите.…
Повеќе

Дали постои поврзаност помеѓу мултиплa склероза и епилепсија?

Епилептичните напади се почести кај лицата кои имаат мултиплa склероза (МС) отколку кај оние кои ја немаат; се проценува дека…
Повеќе

Магнетна резонанца и дијагностика на мултипла склероза

Магнетната резонанца (анг. MRI, magnetic resonance imaging) е најчесто користена алатка која се користи за дијагностицирање на мултипла склероза (МС)…
Повеќе

Релапс кај мултипла склероза

Егзацербација, релапс, рецидив, напад: сите овие се имиња за иста работа во однос на мултипла склероза (МС). Општата дефиниција на…
Повеќе

11 работи кои никогаш не треба да ги кажувате на некој со МС

Кога доживувате нешто што вашите пријатели и семејството не го разбираат, не знаат секогаш како да постапат. Понекогаш можеби ќе…
Повеќе

Придобивки од домашни миленици во животот со мултипла склероза

Куче, мачка, чинчила, хрчак, риба, папагал, прасе, мајмун – без оглед на вашиот избор, миленичињата навистина придонесуваат да се чувствуваме…
Повеќе

ПЛАЗМАФЕРЕЗА (РАЗМЕНА НА ПЛАЗМА) ЗА МУЛТИПЛА СКЛЕРОЗА

Плазмафереза е медицинска постапка за размена на плазма, позната и како начин да се „исчисти“ крвта. Делува слично како хемодијализа…
Повеќе

ПРИМАРНО ПРОГРЕСИВНА МУЛТИПЛА СКЛЕРОЗА: МИТОВИ НАСПРОТИ ФАКТИ

Примарна прогресивна мултипла склероза (ППМС) е форма на мултипла склероза која се јавува кај околу 10-15% од лицата со мултипла…
Повеќе

9 НЕВЕРОЈАТНИ ФАКТИ КОИ ПОКАЖУВААТ КАКО СЕКОЈДНЕВИЕТО ВЛИЈАЕ НА НАШИОТ МОЗОК

Човечкиот мозок е најверојатно најмистериозниот орган во нашето тело. Научниците постојано учат и истражуваат нови факти за неговата работа, но…
Повеќе

ИМУНИЗАЦИЈА (ВАКЦИНАЦИЈА)

Денес, многу лица со мултипла склероза (MС) се загрижени во врска со безбедноста на рутинските вакцини, како и имунизацијата потребна…
Повеќе

ХРАНА ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ЛИБИДО И ХРАНА ЗА ПЛОДНОСТ

Со векови наназад, но и до ден денешен потрагата по афродизијачки еликсири, односно волшебни стапчиња за појачување на сексуалноста не…
Повеќе

ФАРМАКОЛОШКИ ТРЕТМАН НА МУЛТИПЛА СКЛЕРОЗА

Почнувајќи од 1993 година, пациентите со мултипла склероза (МС) имаат можност да ја лекуваат својата болест со таканаречени лекови кои…
Повеќе

Хербални суплементи

Билните додатоци доаѓаат од растенијата, но како и лековите, и тие можат да предизвикаат промени во телото. Недостатокот на докази…
Повеќе

Витамини, минерали и додатоци во исхраната (суплементи)

За да дознаете дали додатокот ќе обезбеди конкретни придобивки, неопходно е да се разбере како функционира имунолошкиот систем кај мултипла…
Повеќе

Кои витамини, минерали и суплементи се корисни за мултипла склероза

Различни видови на витамини, минерали и други додатоци (суплементи) се користат како симптоматски третман кај лицата со мултипла склероза (MС).…
Повеќе

Систематски преглед на студии потврди дека товарот од релапси кај мултипла склероза е потценет

Неодамна, на 69. годишен состанок на Американската академија за неврологија (анг. American Academy of Neurology) беше презентиран научен труд под…
Повеќе

Барање на второ мислење

Три мислења или повеќе – се подобри од две Тоа беше мојата годишна проверка во 2017 година, а мојот невролог…
Повеќе

Како клинички изолиран синдром е поврзан со мултипла склероза

Според National MS Society, клинички изолиран синдром (анг. Clinically Isolated Syndrome, CIS) се однесува на почетни случаи на појава на…
Повеќе

Пријавување на несакани реакции од лек

Пријавувањето на несакани реакции од лековите е основен метод за постмаркетиншко следење на лекот со кој се добиваат нови сознанија…
Повеќе

Безбедност на лекови (фармаковигиланца)

Според Светската здравствена организација (анг. WHO, World Health Organization), фармаковигиланца е наука и активности поврзани со откривање, проценка, разбирање и…
Повеќе

Основни информации за ЈС вирусот и мултипла склероза

Често пати постои збунетост и неинформираност за ЈС вирусот, за тоа како го добиваме, како против него, дали претставува проблем…
Повеќе

Прогресивна мултифокална леукоенцефалопатија

Прогресивна мултифокална леукоенцефалопатија (ПМЛ) е ретка, прогресивна, потенцијално фатална или сериозна инфекција на мозокот. ПМЛ може да предизвика траeн инвалидитет…
Повеќе

Зошто информираноста е многу важна кај мултипла склероза?

Многу нешта се променети во истражувањето и третманот на мултипла склероза (МС), не е се исто како пред 30-тина години.…
Повеќе

Водата – фактор за добро здравје и здрава долговечност

Вие не сте само тоа што јадете, вие сте тоа што пиете – д-р Батманхелиџ Во нормални услови (при нормална…
Повеќе

Откривање на невидливите симптоми на МС

Во светот од мултипла склероза (МС) боледуваат повеќе од 2,3 милиони лица.1 Кај оваа болест единствено е предвидлива нејзината непредвидливост.…
Повеќе

Историјат на мултипла склероза

Историјата на мултиплa склероза (МС) е детективска приказна која опфаќа повеќе од еден век. Еволуцијата на дијагностиката, третманот и негата…
Повеќе

4 потенцијални причини за појава на мултипла склероза

Често се прашуваме која е причината или причините за појава на мултипла склероза. Но, и покрај големиот напредок во разбирањето…
Повеќе

Значителен број на релапси како последица на мултипла склероза не се пријавуваат, кои се причините?

Ова не е изненадување за нас, а верувам ниту за вас. Пациент со мултипла склероза (МС), не секогаш кога има…
Повеќе

Дали мултипла склероза влијае на плодноста и бременоста?

Кај жените, мултиплата склероза (МС) често се дијагностицира во периодот околу 20-тата година, така што плодноста и бременоста се жешки…
Повеќе

Хипербарна кислородна терапија – природен лек во третман на различни болести

За нормално функционирање на ткивата потребен им е кислород. При повреда на ткивото потребата од кислород е уште поголема, па…
Повеќе

Како да останете безбедни и кога патувате

Најдобар начин да уживате во вашето патување е да ги избегнете честите предизвикувачи на симптоми поврзани со мултипла склероза (МС).…
Повеќе

Каде и да патувате подгответе се целосно/темелно

Паметна идеја е да бидете подготвени во случај да добиете релапс – влошување на веќе постоечките симптоми или појава на…
Повеќе

Кога патувате, земете ги потребните лекови за мултипла склероза со вас

Првото нешто што треба да направите е да бидете сигурни дека можете безбедно да патувате со вашите лекови. Некои лекови…
Повеќе

Како да патувате безбедно кога имате мултипла склероза

Мултиплата склероза (МС) не мора да ве спречи од задоволството да го видите светот. Овие совети ќе ви покажат како…
Повеќе

Пациентите со мултипла склероза заслужуваат најдобра грижа

Како пациенти, ние заслужуваме најдобра грижа за нашата мултипла склероза (МС) и не треба да прифаќаме ништо помалку. Имав многу…
Повеќе

5 трикови со храна за лица со мултипла склероза

За луѓето кои живеат со мултипла склероза (МС) здравата исхрана е значаен дел од зачувувањето на здравјето заедно со вежбањето…
Повеќе

Благодарение на мултиплата склероза, патувањата бараат планирање

Кога сме помлади, разбирливо е да сме горделиви на нашата прекумерна спонтаност и  способност неправедно ги потценуваме оние кои ги…
Повеќе

Скала за проценка на степенот на инвалидитет

Скала за проценка на степенот на инвалидитет (анг. EDSS, Expanded Disability Status Scale) е метод на квантитативна проценка на инвалидитетот…
Повеќе

Високи нивоа на липиди во крвта може да ги влошат симптомите на мултипла склероза кај обезни

Кај лицата со мултипла склероза кои имаат прекумерна телесна тежина или се обезни, и имаат покачени нивоа на липиди во…
Повеќе

Неодамнешните студии покажаа дека бројот на жените е можеби четири пати повисок од мажите

Инциденцата на новодијагностицирани жени можеби е за четири пати повисока од кај мажите Како хронична воспалителна болест, мултиплата склероза влијае…
Повеќе

Дали на мажите и на жените треба да им се препишуваат различни лекови?

Постојат голем број биолошки разлики меѓу половите кои влијаат на апсорпцијата на лекови. На пример, просечен маж тежи 78 килограми,…
Повеќе

Мултипла склероза и семејството

Мултипла склероза и семејството Доживотна болест како што е МС е приказна поинаква од другите. Дијагнозата МС влијае на целото…
Повеќе

Митови и заблуди

Митови и заблуди 1. „Нема ефикасна терапија за МС“ Иако, моментално нема лек за мултиплa склероза, постојат ефикасни третмани за…
Повеќе

Лекување на мултипла склероза

Почнувајќи од 1993 година, пациентите со мултипла склероза (МС) имаат можност да ја лекуваат својата болест со таканаречени лекови кои ја модифицираат…
Повеќе

Како да водите поквалитетен живот со мултипла склероза

Што е потребно за релативно задоволство во текот на една хронична болест? Најуспешни во тоа се пациентите што се активно…
Повеќе

Симптоми на мултипла склероза

Мултипла склероза (МС) често се споредува со ненајавен гостин што доаѓа кај вас дома сосе багаж и никогаш не си…
Повеќе

Причини за мултипла склероза

Мултиплата склероза (МС) е откриена пред еден и пол век и, иако е направен голем напредок во многуте истражувања, вистинскиот…
Повеќе

Епидемиологија на мултипла склероза

Се проценува дека во светот повеќе од 2,5 милиони лица живеат со мултипла склероза (МС). Кај нас досега се регистрирани…
Повеќе